top of page

מגע לריפוי

עודכן: 9 ביוני


הרבה ממה שחשבנו לנכון לגבי מגע, במיוחד לעוסקים בטיפול במגע, עובר כעת מחשבה מחודשת. בעקבות הקורונה, למדנו הרבה בשנים האחרונות. שיחות על איך לגעת, והחשיבות של מגע חשובים מתמיד.


חשיבות המגע


מגע יכול לעזור לנו לפגוש את המקומות חסרי המילים שלנו, בצורה שקשה לגשת אליה באמצעות שיחה בלבד. מגע איטי, עדין ובטוח, יכול לעזור לנו לשנות את הליבה הרגשית שלנו, ולעזור לנו להרגיש את החיים הפועמים בנו.


היום אני חוגגת את עוצמת המגע, ומשתפת בחמש סיבות מדוע זה כלי חשוב כל כך להקל על חרדות, כאבים וטראומות.1.  כל בני האדם צריכים מגע כדי לשגשג


ישנן עדויות חזקות וקשות לגבי ההשלכות השליליות של היעדר מגע. חוסר מגע היה מאפיין עיקרי בהזנחה, הסבל והבריאות הגרועה של יתומים ברומניה בשנות ה-80. ילדים ללא מגע, גירוי וטיפוח יכולים ממש לאבד את היכולת ליצור קשרים משמעותיים לשארית חייהם.


בספרם, Therapy Play and Counselling Child in Touch, כותבים קורטני ונולאן, "תפקיד המגע והקלט החושי בהתקשרות הוא בעל חשיבות עליונה וכולל החזקה, נדנוד, האכלה, התבוננות וקרבה פיזית".


אנשים בגיל השלישי היו במצב גרוע יותר ללא מגע. ב-Elder Alliance Care כותבים "היעדר מגע אנושי עלול לגרום להשפעות פיזיות ורגשיות שליליות עבור מבוגרים. ללא מגע אנושי, קשישים נמצאים בסיכון מוגבר לחרדה, תחושת בידוד, מופחתת האמון בשותפים לטיפול וירידה במודעות לחושים". 2. מגע היא אחת הדרכים שבהן אנו לומדים לראשונה על העולם


אנו לומדים על העולם, ועל כל המבנים היסודיים המרכיבים את העולם שלנו באמצעות מגע, ולא באמצעות שפה. חשוב להעריך את הידיעה חסרת המילים הזו. העצמיות לא נוצרת על ידי התבוננות ותאור מילולי לחוויה - זה מגיע הרבה יותר מאוחר.


להיוולד זה כנראה אחד הדברים הקשים ביותר שעשינו אי פעם. הדחיפה, ההתנגדות והכוחות שחווינו כיילו את מערכות זיהוי האיומים שלנו לגבי מה מהיר מדי, איטי מדי, קשה מדי, יותר מדי.

ככל שאנו גדלים, המושגים המוקדמים ביותר ותחושת העצמי שלנו מעוצבים באמצעות פעולה ומגע. אנו פוגשים קצוות ודברים שמתנגדים, אנו נחבטים בדברים כאשר אנו נופלים, ומצד שני, אנו (בתקווה) חווים דפיקות לב חמות ורכות בתוכנו ותחושה בטוחה עם גופים אחרים.


מגע עור לעור מומלץ כעת באופן אוניברסלי כדי לעזור לתינוקות לשגשג. הוא מרגיע הן את האם והן את התינוק, מווסת את קצב הלב והנשימה של התינוק ומפחית מתחים.

'טיפול קנגרו', שבו התינוק מוחזק על החזה החשוף, מציל את חייהם של פגים. בדו"ח של Feldman et al, הם הסיקו, "ילדים שקיבלו 'טיפול קנגורו' הראו תגובת לחץ מוחלשת, שיפור בהפרעות נשימתיות, שינה מאורגנת ושליטה קוגניטיבית טובה יותר". 3. מגע הוא דבק חברתי


מגע בין אישי הוא צורה מכרעת של דבק חברתי. בספרו משנת 2015,Touch: The Science of the Hand, Heart, and Mind, לינדן מצא שקבוצות הכדורסל של ה-NBA שחלקו יותר נגיעות בתחילת העונה שיחקו טוב יותר במשך כל העונה; 'מגע חגיגי... היה קשור לביצועים גבוהים יותר'.


חוקר רגשות רב השפעה (Keltner Dacher 2009) , כותב שמחוות יומיומיות, כמו טפיחה על השכם או ליטוף יד, הן "הרבה יותר עמוקות ממה שאנו מבינים בדרך כלל". מגע 'הוא השפה העיקרית של חמלה, אהבה והכרת תודה'.4. מגע מחזק את האנושיות שלנו ויוצר ביטחון


מגע יכול לשמש ככלי לתחושת חיבור, במיוחד אם, במקום להשתמש במודל הישן של 'לגעת כדי לעשות משהו למישהו', אנו חושבים על מגע כעל חיזוק בסיסי של האנושיות שלנו. באופן זה, כדי לעשות טוב עם המגע שלנו, אנחנו צריכים להיות מאוד נוכחים עם עצמנו ועם האחר. עלינו ליצור מרחב שבו ניתן לקבל מגע בבטחה ברמות העמוקות ביותר של החוויה.


כאשר אנו עושים את זה, מגע עוזר לאנשים להרגיש מחוברים יותר לגופם, ולחוש את הגוף שלהם כמקום בטוח, מה שעוזר לכבות את מנגנוני הסכנה שלהם של חרדה או כאב, ולהרגיש פחות תקועים, המומים ואבודים בטְרַאּומָה.5. מגע איטי, עדין, שנעשה בתקשורת והקשבה יכול להקל על כאב, טראומה וחרדה


בטראומה, כאב וחרדה, מגע יכול להוות גירוי בטוח וחדש המאפשר גישה לפיזיולוגיה שלנו. רק הפעולה הפשוטה של אחיזת יד יכולה להוביל לפחות כאב באמצעות סנכרון בין אישי של גלי המוח, קצב הלב והנשימה.


המוח שלנו נוטה להיות קודר: חוויות רעות זוכות להרבה יותר תשומת לב מאשר חוויות טובות. מגע יחסי (כזה שנעשה בתקשורת בטוחה והקשבה) כמו הקרניו סקראל יכול להשפיע לטובה- להרחיק מהרגשות הרגילים, עמוסי האבדון, כמו פחד, התכווצות ובידוד ולקרב אותנו לתכונות אנושיות ובסיסיות של התפתחות כמו משחקיות, התרחבות, סקרנות וקהילה. 


11 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page